Temperaturat gjatë fillimit të këtij viti kanë arritur një nivel të ri historik në një sërë vendesh në të gjithë Evropën, teksa 8 vende kanë regjistruar rekorde të reja.

Holanda , Lihtenshtajni, Lituania, Letonia, Republika Çeke, Polonia , Danimarka dhe Bjellorusia janë përballur me temperatura të pazakonta për ditët e para të janarit, ndërsa në vende si Gjermania, Franca dhe Ukraina janë thyer rekordet rajonale.

Varshavë, Poloni, me 18.9 gradë Celsius të dielën dhe Bilbao në Spanjë me 25.1 gradë ishin rreth 10 gradë më shumë se mesatarja e vitit. Vetëm disa ditë më parë, Britania e Madhe, Irlanda, Franca dhe Spanja shpallën vitin 2022 vitin e tyre më të nxehtë në histori .

Rekordet e temperaturës zakonisht thyhen me disa fraksione të një shkalle, por rekordi i ri ishte që Varshava goditi 5.1C mbi nivelin më të lartë të mëparshëm në 1993. “Temperaturat e vëzhguara në Evropë janë tronditëse,” tha Scott Duncan, një meteorolog.

Në Brest, Bjellorusi, temperaturat normalisht do të ishin rreth 0°C në këtë kohë të vitit, por arritën në 15,9°C në ditën e Vitit të Ri, duke eklipsuar rekordin e tij të mëparshëm të janarit me një diferencë të konsiderueshme.

Në Zvicër, temperaturat arritën në 20 gradë Celsius dhe moti i ngrohtë ka ndikuar në vendpushimet e skive në të gjithë Alpet, duke përfshirë Austrinë të cilat kanë parë mungesë bore

Loading

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *