Presidenti Volodymyr Zelenskyy ka folur me kancelarin gjerman Olaf Scholz dhe e falënderoi atë për një “paketë të fuqishme mbrojtëse” që do të ndihmojë Ukrainën të shmangë trupat ruse.

Udhëheqësi ukrainas tha gjithashtu se ata kishin diskutuar bashkëpunimin e mëtejshëm të mbrojtjes, por nuk dha detaje.

Dje, në një deklaratë të përbashkët me Uashingtonin, Berlini tha se do t’i siguronte Kievit mjete luftarake të këmbësorisë Marder dhe një sistem të mbrojtjes ajrore Patriot.

Franca gjithashtu njoftoi këtë javë se po dërgonte automjete të lehta luftarake AMX-10 RC.

Loading

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *