Një kollë e vazhdueshme tek një fëmijë mund të bëhet një gjë e zakonshme gjatë muajve të ftohtë të dimrit. Për fat të mirë, ka shumë receta të shpejta dhe të lehta që mund t’ia kursejnë këtë voglit tuaj. Nga pijet më efektive, deri tek mbështjelljet dhe fërkimet, të gjithë mund të gjejnë diçka që funksionon për fëmijën e tij dhe ta përdorin atë sa herë që i nevojitet.

Ne kujdesemi thellësisht për shëndetin e lexuesve tanë dhe familjeve të tyre, kjo është arsyeja pse ne do të paraqesim për ju këto receta të mahnitshme. Mos harroni t’i ruani ato!

Bëni pak qumësht me qepë/hudhër.

Kjo mund të duket pak e rëndë, por qepët mund të ndihmojnë në mënyrë efektive për të kuruar një të ftohtë, një kollë, ethe dhe një dhimbjet e fytit. Prisni 3 qepë të vogla imët dhe gjysmë koke hudhër, vendosini në rreth një litër qumësht dhe ngroheni. Gatuajeni përzierjen derisa gjithçka të jetë e butë, më pas hiqeni nga soba dhe kullojeni. Mund t’i shtoni pak mjaltë, për të përmirësuar shijen.

Lëng ananasi

Ananasi përmban një element të quajtur bromelainë, që ka veti të forta anti-inflamatore. Lëngu i ananasit mund të zvogëlojë mukozën në fyt dhe mund të lehtësojë një kollë. Megjithëse, ndonjëherë vetëm lëngu në vetvete mund të mos jetë i mjaftueshëm për ta larguar këtë. Në këtë rast, mund të shtoni pak xhenxhefil dhe mjaltë në lëng. Vetëm sigurohuni që fëmija juaj të mos jetë alergjik ndaj ananasit përpara se të përdorni këtë metodë.

Mbështjellje xhenxhefili

Ky ilaç i fuqishëm është i lehtë për t’u bërë me përbërës që janë zakonisht të pranishëm në çdo shtëpi. Ju duhet të kombinoni pak miell, mjaltë dhe vaj ulliri, me një lugë gjelle xhenxhefili (ose pluhur xhenxhefili). Vendosni disa nga përzierjet në një pecetë dhe aplikojeni në gjoksin e fëmijës tuaj duke përdorur një fashë. Aplikojeni rreth 3 orë para gjumit.

Paralajmërim: Mos e përdorni këtë tek fëmijët me lëkurë të ndjeshme, për të shmangur acarimin.

Qumësht shafrani

Qumështi i shafranit është një ilaç natyral i të ftohurit dhe kollës që erdhi nga India dhe është i njohur për vetitë e tij antiseptike. Për ta bërë atë, do të duhet të ngrohni pak qumësht dhe ata të shtoni në të një lugë pluhur shafrani. Përziejeni mirë dhe ia jepni fëmijës tuaj para gjumit.

Kripë në këmbë

Vendosja e ngrohtësisë në këmbë mund të ndihmojë gjithashtu për të larguar një kollë. Ngrohni pak kripë deti në mikrovalë ose në tigan – mos e teproni, temperatura duhet të jetë e rehatshme për fëmijën tuaj dhe të mos djegë lëkurën e tyre!

Pastaj aplikojeni atë në këmbët e fëmijës tuaj dhe mbështillni një fashë. Lëreni derisa kripa të ftohet, pastaj hiqni gjithçka dhe vishuni atyre përsëri çorape të ngrohta.

Përgatitni një gargarë uji me kripë

Një gargarë me ujë me kripë mund të lehtësojë përkohësisht simptomat e dhimbjes së fytit. E gjithë ajo çfarë ju duhet të bëni është të shtoni 1/4 në 1/2 lugë çaji kripë në një gotë ujë (preferohet, të vakët) dhe të përzieni për ta bërë atë të shpërndahet. Për rezultate më të mira, mund të shtoni edhe një lugë çaji sode buke.

Këshillë: është më mirë t’ua jepni këtë gargarë fëmijëve të mëdhenj për t’u siguruar që ata nuk do ta gëlltisin këtë ujë ose do të mbyten rastësisht.

Dush me avull

Një dush me avull mund të ndihmojë në lehtësimin e një kollë gjatë natës, pasi ndihmon në zbutjen e mukusit dhe kongjestionit pas kollës. Ju mund të hapni ujin e nxehtë të dushit, të mbyllni banjën dhe të prisni derisa dhoma të marrë avull. Atëherë fëmija juaj është gati të bëjë dush. Për rezultate më të mira, në avullin e dushit mund të shtoni edhe disa pika vaj eukalipt.

Përzieni bananet, ujin dhe mjaltin

Ky ilaç është në gjendje të qetësojë një kollë bronki. Së pari do t’ju duhet të vloni pak ujë, më pas zhvishini bananet dhe i grini ato. Vendoseni purenë në një tenxhere dhe derdhni ujë mbi to. Lëreni për 30 minuta. Më pas lini që përzierja të ftohet dhe shtoni një lugë mjaltë. Jepni 100 ml prej tij fëmijës tuaj 4 herë në ditë.

Përdorni një lagështues me avull të ftohtë

Problemet si bronkiti, ftohja dhe gripi mund të lehtësohen duke përdorur një lagështues që lëshon një mjegull të freskët shumë të mirë në ajër. Ajri i thatë mund të ndihmojë në transmetimin e infeksioneve dhe viruseve, ndërsa kur shton lagështinë funksionon si mbrojtje prej tyre. Përveç kësaj, mund të shtoni disa ilaçe në lagështues për ta bërë fëmijën t’i thithë ato dhe të merrni rezultate më të mira nga procedura.

Loading

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *