Hipotiroidizmi është një gjendje në të cilën gjendra tiroide nuk prodhon mjaftueshëm hormone.

Hor monet e tiroides janë përgjegjëse për metabolizmin, djegien e yndyrës dhe karbohidrateve. Ato rregullojnë frymëmarrjen, nivelet e kolesterolit, funskionet e zemrës, temperaturën e trupit, etj.

Hipotiroidizmi mund të shkaktojë probleme se rioze shëndetësore si obe ziteti, çrregullime të zemrës, infe. rtilitet dhe dhi mbje të ko ckave.

Shenjat më të zakonshme të hipotiroidizmit përfshijnë:

Dhi mbje muskulore

Kapsllëk

Shtim në peshë

Lodhje

Rënie flokësh

Lëkurë të thatë

Depr esion

Dobësi.

Kështu, për të parandaluar të gjitha këto shenja dhe ke qfunksionimin e tiroides, duhet të provoni këtë trajtim të dobishëm. Funksionon për mrekulli.

Përbërësit:

2 gota ujë

¼ lugë çaji lëng limoni

¼ lugë çaji xhenxhefil i tharë

1 filxhan lëng boronice

¾ lugë gjelle lëng portokalli

¼ lugë çaji arrëmyshk

½ lugë çaji kanellë

Përgatitja:

Vloni fillimisht ujin në një enë mesatare. Shtoni lëngun e boronicës, kanellën, xhenxhefilin, arrëmyshkun dhe përziejini mirë. Lërini të ziejnë për 20 minta. Më pas hidhni lëngun e portokallit dhe limonit. Pijeni përzierjen menjëherë.

Ky lëng i fuqishëm do t’ju ndihmojë në rregullimin e funksionimit të tiroides tuaj dhe do të përshpejtojë metabolizmin. Ajo do të përmirësojë sistemin tuaj të tretjes dhe do t’ju ndihmojë të humbni disa kile.

Loading

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *